SIHHİ TESİSAT

ISITMA SOĞUTMA TESİSATI

HAVALANDIRMA TESİSATI
Kapalı veya yarı kapalı ortamlardan kirli havanın dışarı atılması ve temiz havanın ortama alınması için yapılan mekanik tesisata, havalandırma tesisatı denir. Havalandırma tesisatları ulasşım ve muharebe araçlarından, üretim tesislerine kısaca havaya ihtiyaç duyulan alanlardan, yaşam faktörünün bulunduğu tüm alanlara kadar geniş bir yelpazede ihtiyaç duyulurlar. Bu alanlarda havanın emilimi ve taşınması, ortama verilmesi ve ortamdan atılması için birçok havalandırma elemanı kullanılır. Bu havalandırma elemanları aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

HAVALANDIRMA KANALLARI
Havalandırma kanalları temiz ve kötü havanın belli basınçlar ile taşınmasını sağlayan havalandırma elemanlarıdır. Hava kanalları ülkemizde genellikle prizmatik , yuvarlak , oval ve flexible olarak kullanılmakla beraber boyalı boyasız, izoleli izolesiz, çeşitleri mevcuttur. Havalandırma kanalları çoğunlukla çeşitli kalınlıklarda galvaniz sacdan üretilirler, yine yoğun kullanılmamakla beraber paslanmaz aliminyum, PVC, polietilen ve polipropilen çeşitleri üretilmektedir.

KANAL EKİPMANLARI
  • MENFEZLER
    Havalandırma sistemlerinde hava transferinin gerçekleştiği son elamanlardan biridir. Menfezler üzerinde yön ve açıları sabit bulunan kanatlar ile ortama hava transferi yaparlar. Menfezler kapı üstlerine , duvarlara, doğrudan kanallara ve menfez kutularına izoleli bir şekilde bağlantı yapılarak kullanılırlar profesyonel sistemlerde ham maddesi genellikle alüminyumdur. Menfezler kullanıldıkları alanlara ayarlanabilir ve ayarlanamaz olmalarına göre birçok çeşitte üretilirler.
  • DİFÜZÖRLER
    Difüzörler yüksek tavanlı yapılar için tasarlanmış havayı sarmal bir şekilde ortama yönlendiren havalandırma elemanlarıdır. Üzerlerinde bulunan kol vasıtası ile hava ayarlarına müsade eden sistemlerdir.

YANGIN TESİSATI